Eşimin Kredi Puanı Beni Olumsuz Etkiler Mi?

Eşin kredi puanının kişiye etkileri, bazı koşullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kredinin limiti, kredi kullanmak istediğiniz banka, sizin finansal durumunuz ve kredi notunuz bu durumlardan birkaçıdır. Çekeceğiniz kredi limiti çok yüksekse, bankalar ortak konut içerisindeki gider dengesi konusunda bir kanaate varabilmek için eşinizin kredi puanını inceleyebilmektedir. Ancak daha düşük limitli kredilerde sizin kredi notunuzun yüksek olmasını bankalar yeterli görmektedir.

Eşinizin yasal takipte olması ise kredi puanı düşüklüğünden çok daha farklı sonuçlar doğuracak bir durumdur. Çünkü eşinizin yasal takipte olması demek, kara listeye alınmış olması demektir. Bu durumda bankalar size de kredi kullandırmamayı tercih etmektedir. Bu gibi hallerde kolay kredi veren bankalara başvuru yapmanız, kredi kullanma ihtimalinizi arttıracaktır.

Ayrıca emekliler kaç yaşına kadar kredi çekebilir? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi puanı düşük olan kişilere kredi veren bankalar, eşinizin veya sizin kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi kullanma ihtimalinizin daha yüksek olduğu bankalardır. Kolay kredi veren bankalar şu şekilde listelenebilmektedir:

  • CEPTETEB
  • N Kolay Kredi
  • Enpara Kredi
  • Akbank Direkt Kredi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltme yöntemleri kullanılarak kredi notu kısa süre içerisinde yükseltilebilmektedir. Kredi puanı kredi başvurularınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple başvurularınızın olumlu değerlendirilebilmesi için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şu şekildedir:

  • Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Kredi ödemelerinizi yapamayacak kadar ödeme güçsüzlüğü içerisindeyseniz borçlarınızı yapılandırmalısınız.
  • Hesaplarınızdaki nakit giriş çıkış trafiğini arttırmak kredi puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.
  • Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunuzu yükseltecektir.

Bankaların araç kredisi kampanyalarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kredi puanı sorgulama işlemi, bankalardan ve Findeks üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem için her iki kanalda da ücret talep edilmektedir. Kredi notunu ücretsiz olarak sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem üzerinden “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti kullanılarak kısa süre içerisinde başvuru yapılabilmektedir.

SMS ile Kredi Notu Öğrenme

SMS ile kredi puanı öğrenme hizmeti 10 TL ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu hizmetten tün operatörlerden 1122’ye mesaj atarak faydalanabilirsiniz. Turkcell ve Vodafone kullanıcıların kredi puanı sorgulama hizmeti için atmaları gereken mesaj şu şekildedir:

  • C. kimlik numarası boşluk doğum yılı
  • 12345678901 1990

Türk Telekom kullanıcılarının ise kredi puanı sorgulama işlemi yapabilmek için yalnızca T.C. kimlik numaralarını 1122’ye göndermesi yeterli olmaktadır.


One Reply to “Eşimin Kredi Puanı Beni Olumsuz Etkiler Mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir