Findeks ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir, Ücretli Midir?

Findeks kredi puanı sorgulama işlemi, ücretli olarak verilen bir hizmettir. Findeks resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Findeks sitesi haricinde sorgulama işlemi yapabileceğiniz birkaç kanal daha bulunmaktadır. Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapabileceğiniz diğer kanallar şu şekildedir:

  • E-Devlet ile kredi notu sorgulama
  • Bankalar aracılığıyla kredi notu öğrenme
  • SMS ile kredi notu sorgulama işlemi

Bu işlemler arasında yalnızca e-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti ücretsizdir. Geri kalan hizmetler için 5-10 TL aralığında ücret talep edilmektedir.

Ayrıca eşimin kredi puanı beni olumsuz etkiler mi? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme İşlemi

Findeks kredi puanı sorgulama işlemi, Findeks’in resmi internet sitesi ziyaret edilerek gerçekleştirilebilmektedir. Findeks kredi notu sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Findeks ana sayfasında “Kredi Notu Öğrenme” hizmeti sunulmaktadır.
  • Bu hizmete tıkladığınızda karşınıza bazı seçenekler çıkmaktadır. Eğer yıllık olarak bu hizmeti kullanmak istemiyorsanız standart kredi notu sorgulama hizmetini seçmeniz yeterli olacaktır.
  • Ardından bazı kişisel bilgileriniz talep edilmektedir.
  • Findeks kredi notu sorgulama işlemi ücretli bir hizmet olduğu için kredi kartı bilgileriniz talep edilecektir. Kart bilgilerinizi yazıp satın alma işlemini gerçekleştirerek kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Findeks kredi puanı sorgulama ücreti, satın aldığınız pakete göre değişiklik göstermektedir. Yalnızca tek seferlik kredi notu öğrenme hizmeti almak için ödeyeceğiniz ücret 5,5 TL’dir. Bu fiyata KDV dahil değildir. Yani yaklaşık 7-8 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Emekliler kaç yaşına kadar kredi çekebilir? Yazımızdan bakabilirsiniz.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet sisteminden kredi puanı sorgulama hizmeti almak için öncelikle sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • “Kurumlar” sekmesinden Türkiye Bankalar Birliği kurumuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Ardından kurumun hizmetleri görüntülenecektir. Bu hizmetler arasından “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada iki seçenek bulunmaktadır. “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” seçeneğine tıklayarak hizmet alabilirsiniz.

SMS ile Kredi Notu Sorgulama

SMS ile kredi puanı öğrenme hizmeti almak için 1122’ye kısa mesaj gönderilmesi gerekmektedir. Türk Telekom kullanıcıları yalnızca T.C. kimlik numaralarını 1122’ye göndererek sorgulama işlemi yapabilmektedir. Vodafone ve Turkcell kullanıcılarının ise Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapabilmek için T.C. kimlik numaralarını yazıp bir boşluk bırakıp doğum yılını yazarak 1122’ye SMS atması gerekmektedir. Operatörlerin bu işlem için 10 TL civarında bir ücret talep ettiği bilinmektedir.


One Reply to “Findeks ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir, Ücretli Midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir