Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi puanı sorgusu için bankalara başvuru yapılarak, Findeks kredi notu hakkında detaylı bilgi alınır. Findeks kredi notu, kişinin, kredi borçlarını ödeyebilme gücünü gösteren puan notudur. Bu puan notu, tüm bankalar tarafından ortak kullanılan bir sistem üzerinde görüntülenip, notun durumuna göre bankalar, kişiye kredi kullanma olanağı sunarlar. Findeks kredi notu sorgulama işlemi sunan bankalar, şartları, müracaatı ve kredi notu puanları hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Yabancılar konut kredisi alabilir mi? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Yapılan Bankalar

Findeks kredi notu öğrenilen bankalar, ortak bankacılık sistemi kredi notu görüntüleme işlemini kullanarak, kişilerin Findeks kredi notlarına ilişkin ayrıntıları ve puanları aktarırılar. Bu bankalar şu şekilde sıralanır:

 • Garanti Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • ING Bankası,
 • TEB Bankası,
 • Finans Bank, kişilerin Findeks kredi notlarını sorgulayabilecekleri bankalardır.

Bu bankalar haricinde, İş Bankası, Halk Bankası, aracılığı ile de Findeks kredi notu sorgulama işlemleri yapılır. Kişi müşterisi konumunda olduğu bankaya giderek Findeks kredi notu hakkında detaylı bilgileri alır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Şartları

Findeks kredi notu öğrenme koşulları arasında, kişinin müşterisi olduğu banka yoluyla sorgulama yapması koşulu aranır. Sorgulama şartları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kişi bir üst başlıkta yer alan bankalar içerisinden hangisi ile kredi kullanmışsa veya hangi bankadan mevduat hesabı, kredi kartı sahibi ise o banka yoluyla Findeks kredi sorgusu gerçekleştirir.
 • Banka kişinin kredi ürünlerine ve bu ürünlere yönelik ödeme işlemlerine bağlı olarak Findeks kredi notu puanını görüntüler.
 • Bankalar yoluyla Findeks kredi notu sorgulanırken, nüfus cüzdanı ve TC kimlik numarası bilgisi iletilerek, sorgulama işlemi gerçekleşir.

Tarımsal borçlu cari hesap kredisi nedir? Yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Talebi Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu sorgusu müracaatı için kişi kredi çektiği, kredi kartı kullandığı, mevduat hesabına sahip olduğu bankanın şubesine gider. Findeks kredi notu sorgulama için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi hizmet aldığı ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiği banka kuruluşunun kendine en yakın şubesine gider.
 • Örneğin, Garanti Bankası’ndan kredi kullanıldıysa ve kredi kartı alındıysa, Garanti Bankasının kişiye en yakın şubesine gidilir. Diğer Bankalar ile bankacılık ürünleri kullanıldıysa, kişinin müşterisi olduğu bankanın en yakın şubesine gidilir.
 • Şubede, müşteri temsilcileri ile görüşülür.
 • Müşteri temsilcisine, nüfus cüzdanı ve TC kimlik numarası bilgisi verilip, Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapılmak istendiği belirtilir.
 • Bu talep üzerine, müşteri temsilcisi, kişiye ait Findeks notu hakkında puanlamaların ve detaylı bilgilerin yer aldığı belgeyi kişiye iletir.

Bu işlem ile sorgulama yapılıp, Findeks kredi notu hakkında sahip olunan puan değeri öğrenilir.

Findeks Kredi Notu Puan Değerleri

Findeks kredi puanı not değerleri sorgulanarak, kişinin tekrar kredi kullanabilme şansı hakkında bilgi edinilir. Aynı zamanda, kullanılan kredileri ödeyebilmeye yönelik sahip olunan yeterlilik de bu not ile belirlenir. Findeks kredi notu puan değerleri hakkında detaylı bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Findeks kredi notu puanları 0 ila 1900 rakamları arasında değer alır.
 • Sorgulama sonucunda kişinin öğrendiği Findeks kredi notu değeri 1500 ve üstü rakamlarda ise kişi, bankalardan kredi kullanabilecek yeterliliğe sahiptir.
 • Findeks kredi notu sorgulama işlemi sonrası öğrenilen kredi notu rakamı, 0 ila 1300 arası rakam değerlerinde verilmiş ise kişi az riskli guruba dahil olur. Bu durumda kişinin kredi kullanma yeterliliği, bankalara sunacağı gelir belgesine bağlı olarak belirlenir. Gelir belgesi sunabilen kişiler kredilerden yararlanabilir.

One Reply to “Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir