Findeks Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Findeks kredi puanı sorgulaması yapmak, kredi notunu düşüren bir işlem değildir. Kredi notu, risk oranınızı tespit etmek için oluşturulmaktadır. Bu doğrultuda bankacılık ürünlerini kullanmak istediğinizde bankalara ödeme düzeninizi görme, finansal geçmişinizi inceleme gibi bazı avantajlar tanımaktadır. Yani kredi notu bir nevi finansal özgeçmişinizi ifade etmektedir. Bu sebeple Findeks kredi notunu sorgulamak kredi notunuzu düşüren bir etken değildir.

Ayrıca Findeks ile kredi notu nasıl öğrenilir, ücretli midir? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusunda bulunmak kredi notu için tek başına olumsuz bir etkiye sebep olmamaktadır. Ancak bilindiği gibi finansal hareketleriniz ve bankalarla olan ilişkileriniz, bir havuzda toplanmaktadır. Bunun sonucunda bir başka bankayla yapmış olduğunuz işlem diğer bir banka tarafından görüntülenebilmektedir. Bu sebeple birden çok bankaya başvuru yapmanız ve bankaların başvurunuzu olumsuz sonuçlandırması halinde kredi çekebilme ihtimaliniz düşecektir. Bu sebeple kredi notunuz düşükken başvuru yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü kredi notunuz çok düşük olmasa dahi bankaların talebinizi reddetmesi kredi notunuz düşükmüş gibi algılanmanıza sebep olacaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi puanı sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Findeks kredi notunu sorgulamak için öncelikle kurumun internet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ardından sorgulama paketi satın alarak kısa süre içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Findeks, bu işlem için 5,5 TL ücret talep etmektedir.

Findeks kredi notu sorgulamak için bankanızla da irtibata geçebilirsiniz. Bankalar bu hizmeti internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kanallarından sunabilmektedir. Ücret karşılığı yapılan bir hizmettir.

TC ile Kredi Notu Sorgulama

T.C. ile kredi puanı sorgulama işlemi yapabileceğiniz en kolay yol, SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti almaktır. Operatörler tarafından sunulan bu hizmet, 10 TL karşılığında kullanılabilmektedir. SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Turkcell ve Vodafone kullanıcıları: T.C. kimlik numarası bir boşluk bırakıp doğum yıllarını yazarak 1122’ye mesaj atmaları gerekmektedir.
  • Türk Telekom kullanıcıları: Yalnızca T.C. kimlik numarası 1122’ye gönderilerek sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Bankaların araç kredi kampanyalarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ücretsiz kredi puanı sorgulama hizmeti, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sağlanabilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından Türkiye Bankalar Birliği kurumunu seçmeniz gerekecektir. Listelenecek kurum hizmetleri arasından “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetine tıklanmalıdır. Bu hizmette iki seçenek bulunmaktadır. Kredi notunu sorgulamak için “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

E-Devlet sisteminden bu hizmet, periyodik aralıklarla gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple kısa aralıklarla Findeks kredi notu sorgulamak için Findeks sistemini kullanmanız gerekecektir.


One Reply to “Findeks Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir