Hesap İşletim Ücretine Nasıl İtiraz Edilir?

Hesap işletim ücretine itiraz etmek için kişi banka hesabının bulunduğu banka kuruluşunun, her hangi bir şubesine giderek itiraz gerçekleştirir. İtiraz yapılmadan önce, hesaba ilişkin hesap işletim ücretinin kesildiğini gösteren dekont talep edilmelidir. Dekont incelenip, hesap işletim ücretinin kesildiği görülüyor ise işletim ücreti için iade talebi yapılır. Hesap işletim ücretine itiraz edilen yer, işletim ücreti dekontu alma, itiraz evrakları, itiraz başvurusu hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

Hesap İşletim Ücretine İtiraz Nereden Yapılır?

Hesap işletim ücretine itiraz edilen yer, hesap işletim ücretinin kesildiği banka kuruluşudur. Kişi banka hesabının yer aldığı ve hesap işletim ücreti alımı yapılan banka kuruluşuna, ücretin iadesi için başvuruda bulunur. Örneğin hesap işletim ücreti Garanti Bankası tarafından alınmış ise ve kişinin banka hesabı bu bankada yer alıyor ise kişi aynı bankanın şubelerine başvuru yapar. Başvuru için kişinin hesabının yer aldığı bankanın, kişiye en yakın şubesine gidilir.

Fazla sayıda kredi başvurusu yapmak sicili olumsuz etkiler mi? İnceleyebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücretine İtiraz Yapmak İçin Dekont

Hesap işletim ücreti kesintisi itirazı dekontu, hesap işletim ücretinin kesildiği banka kuruluşundan alınır. Dekont alımı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

  • Kişi hesap işletim ücreti alınan banka hesabının yer aldığı banka kuruluşunun en yakın şubesine gider.
  • Gişe işlemleri için sıra alır.
  • Sıranın gelmesi ile gişe çalışanına nüfus cüzdanı iletip, banka hesabına ilişkin hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren dekontu almak istediğini iletir.
  • Talep üzerine dekont kişiye verilir.

Bu dekont üzerinde yer alan hareket bilgilerinde, hesap iletim ücretinin yansıtıldığı görülüyor ise, hesap işletim ücretine itiraz işlemi dekont ile kanıtlanarak yapılır.

ÇKS nedir, nasıl kayıt olunur? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İtirazı İçin Evraklar

Hesap işletim ücreti itirazı için belgeler şu şekilde sıralanırlar:

  • Kişinin hesap işletim ücreti yansıtılan hesabına ilişkin dekont,
  • Kişinin nüfus cüzdanı,
  • Hesap işletim ücretine itiraz edildiğini ve işletim ücretinin kişiye geri iade edilmesinin talep edildiği, kişi tarafından birkaç cümle ile yazılan, imzalı dilekçe, işletim ücretine itiraz edilirken banka şubesine iletilir.

Hesap İşletim Ücreti İtiraz İşlemi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Hesap işletim ücretine itiraz müracaatı yapılırken izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • Kişi müşterisi olduğu ve banka hesabına ilişkin hesap işletim ücreti kesen bankanın, kendisine en yakın şubesine gider.
  • Daha önceden alınmış olunan işletim ücreti kesimini gösteren dekont ve kişi tarafından yazılan dilekçe, müşteri temsilcilerine iletilir.
  • Hesap işletim ücretine itiraz edilip, iadesi iadesi talep edilir.

Adımlar ile başvuru tamamlanır. Kesilen işletim ücreti dekont üzerinde görünüyorsa, işletim ücreti banka tarafından kişinin hesabına geri aktarılıp, iade edilir.


One Reply to “Hesap İşletim Ücretine Nasıl İtiraz Edilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir