Kırmızı Kalemlilere Kredi Verilir Mi?

Kırmızı kalemlilere kredi verilmesi, bankalar tarafından uygulanmayan bir işlemdir. Kırmızı kalemliler, müşterisi oldukları bankadan kredi almış ve kredi ödemelerini geciktirerek, bankalar tarafından riskli müşteri guruplarına eklenmiş olan kişilerdir. Kırmızı kalemliler için belirleme işlemi, kırmızı kalemlilerin neden kredi kullanamadığı, kredi başvuruları, ne zaman kredi alabilecekleri hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

Kimler konut kredisi kullanamaz? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kırmızı Kalemliler Neden Kredi Kullanamazlar?

Kırmızı kalemlilerin kredi alamama sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Kırmızı kalemliler müşterisi oldukları bankadan kredi kullanıp, kredi borçlarını ödemedikleri için tekrar kredi kullanamazlar.
 • Kırmızı kalemliler kredi ödemelerini yapmamaları sebebi ile banka tarafından kara listeye alındıkları için kredi kullanamazlar.
 • Kırmızı kalemlilerin geciken ödemeleri sebebi ile kredi notları düşük olması sebebi ile kredi kullanımı yapmalarına onay verilmez.

Kırmızı Kalemliler Nasıl Belirlenir?

Kırmızı kalemli müşterileri belirleme işlemi sırasında uygulananlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kişinin, bankalardan aldığı kredi ve kredi kartlarına yönelik borç bakiyelerinin ödenmemesi halinde, kişi kırmızı kalemli müşteriler arasına girer.
 • Kişinin bankalardan almış olduğu kredilerin, banka takibine düşmesi veya her ay asgari borç tutarlarının aksatılması sonucunda, dönem borçlarının ödenmek zorunda kalınması halinde, kişi kırmızı kalemliler isimli müşteri gurubunda gözükür.

Kırmızı Kalemlilerin Kredi Başvurusu

Kırmızı kalemlilerin kredi müracaatı hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kırmızı kalemliler, kredi müracaatı yaptıklarında, kredi kullanımı için onay alamazlar.
 • Kırmızı kalemliler kredi müracaatı yaptıklarında, tüm bankaların ortak olarak görüntüledikleri kredi notu sisteminde, düşük kredi notuna sahip yapıda görünürler.
 • Kırmızı kredililerin kredi başvurularını yapabilmeleri ve onay alabilmeleri için tüm kredi borçlarını kapatmaları ve ek banka hesapları ile bankacılık sistemlerinde yer alan maddi değerlerini yükseltmeleri gerekir.

Hesap işletim ücretine nasıl itiraz edilir? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Kırmızı Kalemliler Ne Zaman Kredi Kullanabilirler?

Kırmızı kalemlilerin kredi alabildiği zaman, borç bakiyelerinin kapatıldığı ve müşteri sicillerinin düzeltildiği zamandır. Kırmızı kalemlilerin kredi kullanabilmesi için oluşması gerekn şartlar hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Kırmızı kalemliler, kredi ve kredi kartlarına ilişkin gecikmiş, takibe düşmüş borçlarını, tamamen kapattıkları zaman,
 • Bankalar kanalıyla vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açarak, hesaplarında kayda değer bir birikim elde ettikleri zaman,
 • Müşteri sicillerinde düzelme yaşandığı zaman,
 • Bankaların verecekleri kararlara bağlı olarak kredi kullanımı yapabilirler.

Kırmızı kalemliler listesinde yer alan kişilerin, sicillerini düzeltmek için mevduat hesabı açılışı ve birikim yapmaları, kredi kartı ve kredi ürünlerinin borç bakiyelerini kapatmaları gerekir. Bu işlemler yapılmasına rağmen, kredi başvurusu halinde, bankanın vereceği karara ve kişi hakkında yapacağı incelemeye bağlı olarak, kırmızı kalemlinin kredi alıp alamayacağı hakkında karar verilir.


One Reply to “Kırmızı Kalemlilere Kredi Verilir Mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir