Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı’nın korunmasını sağlamak için kredi kartı şifresinin güvenlik koşullarına uygun yapıda seçilmesi gerekir. Güvenlik koşullarına uygun şifre belirlemek için kredi kartının seçilen şifresi, kişisel ve her kesin kolaylıkla çözebileceği tarihlerin rakamları ile belirlenmemeye dikkat edilir. Kredi kartı güvenliği sağlama işlemi için şifre ile kredi kartı güvenliği sağlama, kullanımda güvenlik sağlama, kayıp ve çalıntı kartların güvenliğini sağlama hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

Şifre İle Kredi Kartı Güvenliği Sağlama

Kredi kartı şifresiyle güvenlik sağlamak için şifre belirleme işleminde herkesin kolaylıkla tahmin edemeyeceği bir şifre seçilir. Şifre ile kredi kartı güvenliği sağlama işlemine yönelik bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kredi kartı şifresi belirlenirken, kişi doğum tarihi gibi kolayca ulaşılabilecek ve başka kişilerce araştırma yoluyla öğrenilebilecek bir bilgiyi, kredi kartı şifresi olarak tercih etmez.
 • Kredi kartı şifre belirleme işleminde, evlilik yıldönümü, TC kimlik numarası gibi başkaları tarafından yapılacak olan araştırmalar ile öğrenilebilecek tarih ve numara bilgileri, kredi kartı şifresi olarak tercih edilmez.
 • Kişisel bilgileri içermeyen ve kolay tahmin edilemeyecek, 4 rakamlı şifrenin belirlenmesi ile kredi kartının güvenliği sağlanır.

İş hayatında başarılı olmanın yolları nelerdir? İnceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı kullanım güvenliği sağlanırken, kredi kartı şifresi kişi tarafından, bizzat cihazlara girilir. Kredi kartı kullanılırken güvenlik sağlanması için bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kredi kartı kullanıcısı her hangi bir alışverişi sonrası POS cihazı kullanır.
 • Kullanılan POS cihazına, kredi kartı geçirildiğinde, POS cihazı şifre talep eder.
 • Bu şifrenin girilmesi sırasında, şifre alışveriş sırasında POS cihazına kartı okutan çalışana söylenmemelidir.
 • POS cihazı tarafından talep edilen şifre bizzat, kişi tarafından POS cihazının klavyesinde tuşlanır ve cihazda bulunan ‘’giriş’’ başlıklı tuşa basılır.

Şifrenin kişi tarafından girilmemesi ve çalışana söylenmesi, yabancı bir kişi tarafından şifrenin öğrenilmesi durumuna yol açar. Bu durum kredi kartı güvenliği sağlama işlemi için kullanım sırasında güvenlik unsurlarını tehdit edici bir uygulamadır.

Kart Çalınırsa Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Çalınan kredi kartı’nın güvenliği için kartın çalındığı fark edildiği anda, kredi kartının alınmış olduğu banka kuruluşu ile iletişime girilir. Çalınan kartın güvenliğinin sağlanması sırasında izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kartın çalındığını fark ettiğinde müşterisi olduğu ve kredi kartını aldığı banka kuruluşunun, müşteri hizmetleri numarasını arar.
 • Her bankanın müşteri hizmetlerine ait telefon numaraları üzerinden, müşteri temsilcileri ile kart güvenliğine için hizmet sunulur.
 • Müşterisi olunan bankanın müşteri hizmetleri numarası aranıp, telesekreter bölümünde, ‘’çalıntı kart’’ birimine bağlanmak için tuşlanılması gereken ve telesekreter tarafından aktarılan rakam numarası, telefon klavyesinden tuşlanır.
 • İşlem ile müşteri temsilcisine bağlanılır.
 • Müşteri temsilcisine kartın çalındığı ve TC kimlik numarası bilgisi iletilir.
 • Müşteri temsilcisi kartı iptal işlemi sağlar.
 • Kişiye aynı kredi kartı kullanım koşullarından yeni bir kart talebi oluşturur.

Bu işlem ile kartın, çalınan kişi tarafından kullanılması ihtimaline karşı, kart ve kredi kartı hesabının güvenliği sağlanır.

Garanti Bonus kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kart Kaybolursa Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kayıp kredi kartının güvenliği için kartın bulunamaması durumunda, müşterisi olunan banka kuruluşunun müşteri hizmetleri numarası aranmalıdır. Kart çalınmamışsa, kartın nerede olduğu hakkında bir bilgi edinilemiyor ve kart bulunamıyor ise güvenliği sağlamak amacı ile izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kredi kartı sahibi olduğu bankanın müşteri hizmetleri numarasını arar.
 • Müşteri hizmetlerinin aranması ile çıkan telesekreter kaydı bölümünde, ‘’şüpheli kart bildirimi’’ işlemi için tuşlanması gereken rakam numarası aktarılır. Bu rakam, telefon klavyesinden tuşlanır.
 • Tuşlama ile müşteri temsilcisi telefona çıkar.
 • Müşteri temsilcisine TC kimlik numarası verilip, kredi kartının bulunamadığı ve kayıp olduğu aktarılır.
 • Bilgiyi alan temsilci, kartın iptalini sağlayıp, yeni bir kart çıkarılması için talepte bulunur.

Bu işlem ile kişiye ait kart, yabancı bir kişinin eline geçme ve kullanılma ihtimaline karşı kredi kartı güvenliği sağlama işlemi ile korunur. Kart yenilenmesi ile kayıp kartın her hangi bir kişinin eline geçmesi ile yapılmaya çalışılacak olan kullanımların tümü geçersiz hale getirilir.


One Reply to “Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir