Kredi Kartını Kapatarak Borç Taksitlendirilebilir Mi?

Kredi kartını kapattırıp, borcu taksitlendirme işlemi için kredi kartının alındığı bankanın şubelerinden birine gidilir. Bankalar taksitleri devam eden kredi kartları eğer kapatılmak isteniyorsa, müşterilerine bu olanağı sunarlar. Kredi kartı kapama işlemi, kredi kartı alım sözleşmesi üzerinde yer alan tarihten önce yapılırsa, bankalara erken kapama cezası ödemesi yapılır. Kredi kartını kapatarak borç taksitlendirme detayları, gerekli belgeleri, başvuru adımları ve erken kapama cezası hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

Kredi kartı ödemesi geciktiğinde ne olur? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Kredi Kartını Kapatarak Borç Taksitlendirme Detayları

Kredi kartı kapama, borcu taksitlendirme ayrıntıları, BDDK tarafından yapılan düzenlemeler ile belirlenmiştir. BDDK mevzuatına uygun olarak, kredi kartı kapama ve borcu taksitlendirme işlemleri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • BDDK mevzuatına uygun olarak, kredi kartı ödeme taksitleri devam ediyor olsa dahi, kredi kartı kapatılabilir.
 • Kredi kartı kapanış işlemi sonrası, kredi kartına ait borç bakiyesi, kredi kartı alınan bankanın şubelerinden, her ay taksitli olarak ödenir.
 • Bankalar bu olanağı, müşterilerine sunmak ile yükümlü olup, kişinin talebinden sonraki bir hafta içerisinde kredi kartının kapanışı, banka tarafından sağlanır.

Kredi Kartını Kapatarak Borç Taksitlendirme Belgeleri

Kredi kartı kapama, borç taksitlendirme evrakları, kredi kartı ürününün alındığı bankaya teslim edilerek, kredi kartı kapama işlemi sağlanır. Bu evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Kişiye ait kredi kartı,
 • Kişiye ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • ‘’ kredi kartı iptal talep dilekçesi’’, evrakları ile kişi, kredi kartı aldı bankanın şubelerine başvuru sağlar.

Başvuru yapıldıktan 7 gün sonra, kredi kartını kapatarak borç taksitlendirme işlemi, banka kanalınca yapılır. İptal işlemi sonrası, karta yönelik borç taksitlendirilir. Taksitlendirilen boç bakiyesi, her ay başvuru yapılan bankanın şubesinden,i nakit olarak ödenebilir.

Kredi Kartı Kapama İşlemi Cezası

Kredi kartı kapama talebi cezası, kredi kartı çıkarılan sırada imzalan sözleşme üzerindeki tarih öncesi kapama işlemi gerçekleştirilirken ödenir. Kredi kartı kapama cezası hakkında ayrıntılar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kredi kartı alırken imzalamış olduğu sözleşme süresinden önce, kredi kartını kapamak istiyorsa, bu ceza tutarını öder.
 • Kredi kartı kapatarak borç taksitlendirme işlemi yapılırken, ödenecek olan ceza masrafının ne kadar olduğu, kredi kartının limitine ve sözleşme tarihinin bitimine kaç gün kaldığına balı olarak belirlenir.
 • Bu tutar, kapama ve taksitlendirme başvurusu sırasında, bankalarca kişiye aktarılır.
 • Kredi kartı kapama işlemi ile ceza tutarının ödemesi bankalarca peşin olarak alınıp, kredi kartı borcun tutarı ise her ay için taksitlendirilir.

Kredi kartı ile taksitle altın alınır mı? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartını Kapatarak Borç Taksitlendirme Başvurusu

Kredi kartı kapama, borç taksitlendirme müracaatı için kredi kartının alınmış olduğu banka kuruluşunun şubelerine başvuru yapılır. Başvuru için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kredi kartına aldığı bankanın, kendisine en yakın şubesine gider.
 • Şube müşteri temsilcileri ile görüşür.
 • Müşteri temsilcisine borç bakiyesi bulunan kredi kartını kapatmak ve borcu taksitlendirmek istediğini belirtir.
 • Müşteri temsilcisine kimlik iletip, ‘’kredi kartı kapama ve borç taksitlendirme talebi dilekçesi’’ yazıp, dilekçeyi imzalar.
 • Bu işlem ile müşteri temsilcisi borcun nasıl tutarlar taksitlendirileceğini kişiye aktarır.
 • Kapama işlemi öncesi kişiye aktarılan ‘’erken kapama cezası ücreti’’ nakit olarak teslim edilir.

Adımların tamamlanması ile kredi kartını kapatarak borç taksitlendirme talebi tamamlanır. Kredi kartı 7 gün içerisinde otomatik olarak, banka kanalınca kapatılır. Taksitlendirilen borçlar her ay, aynı banka şubesine gidilerek, gişe çalışanlarına nakit olarak teslim edilip, borç bakiyesi kapanana kadar ödeme yapılır.


One Reply to “Kredi Kartını Kapatarak Borç Taksitlendirilebilir Mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir