Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Krediye uygun kredi notu belirlemesi bankalar nezdinde yapılmaktadır. Bankacılık ürünlerini kullanan veya geçmişte kullanmış olan herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalar kredi notuna bakarak müşterilerin kredi geri ödemelerinde sergileyecekleri tutumu öngörmektedir. Yani risk durumunu ölçmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler, risk oranı yüksek puan grubuna dahil oldukları için kredi kullanamamaktadır. Kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa ve kredi notum kaç olmalı diye düşünüyorsanız, ufak bir genelleme yaparak en azından 1500 olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kredi notu riskli ve en iyi gruplar hangileridir? İnceleyebilirsiniz.

Kredi Skoru Kaç Olmalı

Kredi puanı belirlemesi yapılırken özellikle ödeme düzeninize dikkat edilmektedir. Bununla birlikte gelir durumunuz ve bankacılık ürünlerini kullanma sıklığınız da kredi notunuzda etkili olacak diğer parametrelerdir. Kredi notunuz için en ideal aralık 1700- 1900 puan aralığıdır. Bu puan aralığı “Çok İyi” grubuna girmektedir. Yani kredi puanınız bu aralıktaysa bankaların size kredi vermeme ihtimali yok denecek kadar düşük olacaktır. Bununla birlikte “İyi” grubunda olanların da risk oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple kredi kullanma ihtimalleri yüksektir.

Kredi Skoru Tablosu

Kredi puan tablosu şu şekilde sıralanmaktadır:

  • 1-699: En riskli puan grubudur. Kredi kullanma ihtimalleri oldukça düşüktür.
  • 700-1099: Orta riskli puan grubudur. Risk oranı yüksek olduğu için kredi kullanma ihtimali düşüktür.
  • 1100-1499: Az riskli puan grubudur. Risk oranı ortalamada olduğu için kredi kullanma ihtimali düşüktür. Bankaya teminat gösterilmesi gerekebilmektedir.
  • 1500-1699: İyi olarak tanımlanan gruptur. Kredi kullanma ihtimali yüksektir.
  • 1700-1900: En iyi olarak tanımlanan gruptur. Kredi talepleri kısa süre içerisinde onaylanabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi notu yükseltme işlemi, kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa muhakkak gerçekleştirmeniz gereken bir işlemdir. Çünkü kredi başvurularının büyük bir kısmı kredi notu düşük olduğu için olumsuz sonuçlanmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için uygulamanız gereken bazı yöntemler şu şekildedir:

  • Kredi notum düşük diye düşünüyorsanız, öncelikle bankacılık ödemelerinizi düzene sokmanız gerekmektedir. Kredi notunu düşüren en önemli etken ödemelerdir.
  • Otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunu yükseltecektir.
  • Banka hesaplarınızdaki nakit giriş çıkış trafiğini hızlandırmak notunuzu yükseltecektir.

Kredi notu nasıl öğrenilir? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi puanı sorgulama işlemi birkaç farklı kanaldan yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabileceğiniz ilk husus bankalarla temasa geçmektir. Bankanız kısa süre içerisinde kredi notu bilgilerinizi tarafınıza sunmaktadır.

Kredi notum kaç diye düşünüyorsanız ve sorgulama yapmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir diğer yöntem Findeks üzerinden sorgulama yapmaktır. Resmi sitesi üzerinden belli bir ücret karşılığında sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


One Reply to “Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir