Kredi Sicilini Olumsuz Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Kredi notunu kötü etkileyen faktörler, notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Bu durum sonucunda bankalardan kredi çekmeniz zorlaşacaktır. Çünkü kredi notu, bankaların risk durumunuzu öngörmek için hazırlamış oldukları raporlardır. Kredi sicili riskli seviyede olan kişilerin geri ödemelerde muhtemelen sıkıntı yaşayacağı düşünülerek başvuruları reddedilecektir. Kredi sicilini etkileyen etmenler şu şekildedir:

  • Kredi ve kredi kartı ödemelerinde yaşanan düzensizlik: Bu durum kredi notunu düşüren ilk ve en önemli etmendir. Ödemelerinizi bir gün dahi geciktirmeniz kredi notunuzu düşürecektir.
  • Borç durumu: Bankalardaki mevcut borçlarınız kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü ne kadar borçlu olursanız geri ödememe riskiniz de aynı seviyede artmaktadır.
  • Yeni kredi: Yeni bir kredi alındığında henüz ödeme düzeniniz tespit edilememiş olacağı için kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra tekrar yükseltilmektedir.
  • Bankaların geri bildirimleri: Bankalar KKB’ye müşterilerinin durumlarıyla ilgili bildirimde bulunmaktadır. Bu bildirimler kredi notunuzu değiştirmektedir. Örneğin kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlandırılması kredi notunuzu düşürürken, borçlarınızı kapatmanız yükseltecektir.

Ayrıca kredi sicilini hangi durumlar etkiler? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Sicili Kara Listede Ne Demek?

Kara listeye girmek demek, yasal takibe düşmek demektir. Bankalara olan borcunuzu 90 içinde ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak da Merkez Bankası hakkında yasal takip başlatılan kişiyi kara listeye eklemektedir. Kara listeden çıkabilmek için borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Ancak kara listeden adınızın silinmesi için 5 yıllık bir süre geçmesi gerekmektedir. Bankalar bu süre zarfında da başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilmektedir.

Kredi Notu Sıfır Olması

Kredi notu olmaması, henüz bankalar ile finansal ilişkide bulunmamış kişilerin nezdinde gerçekleşen bir durumdur. Bu kişiler henüz bir bankacılık ürünü kullanmamış oldukları için bankalar tarafından risk durumu analizi yapılamamaktadır. Kredi sicili sıfır olan kişilerin kredi çekebilme ihtimali bulunmaktadır. Ancak bankalar ek teminat ya da kefil talep edebilecektir. Kredi notunuz sıfırsa öncelikle düşük miktarlı bir kredi kartıyla kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu sayede kredi çekebilme ihtimaliniz artacaktır.

Hızlı kredi başvurusu yaparak anında kredi imkanına yazımızdan bakabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltme işlemi için kullanılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Ödemeleri düzenli yapmak
  • Otomatik ödeme talimatı vermek
  • Nakit giriş çıkış trafiği sağlamak
  • Düşük limitli kredi kartı kullanmak

Kredi Sicili Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi Findeks üzerinden yapabileceğiniz bir işlemdir. Findeks’in resmi internet sitesine girerek “Kredi Notu Sorgulama” ürününü satın almanız gerekmektedir. Findeks kredi sicili sorgulama hizmeti, 5,5 TL ücret karşılığında sağlanmaktadır.


One Reply to “Kredi Sicilini Olumsuz Etkileyen Etmenler Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir