Niçin Kredi Alamıyorum, Sebepleri Nelerdir?

Kredi alamama ve kredi alamama nedenleri birbirleri ile bağlantılı konuları içerirler. Bankaların kredi alım şartlarını sağlayan kişiler, bankaların sunduğu kredilerden yararlanabilirler. Bankacılık sisteminde borca sahip olmayan ve düzenli ödeme sağlayan kişiler, kredi alım koşullarından yararlandırılırlar. Kredi alamama sebepleri içerisinde incelenen kredi notu değeri düşüklüğü, gelir belgesi alınamaması, sahip olunan yaş durumu hakkında detaylı bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Limitsiz kredi kartı var mı, şartları neler? Yazımız içerisinden inceleyebilirsiniz.

Kredi Alamama Sebepleri İçinde Düşük Kredi Notu

Kredi alamama nedeni düşük kredi notu değerine bağlı olarak, kişinin kredi çekebilme yeterliliği düşük görülür. Kredi notu uygulamasına bağlı olarak kredi alabilmek için bilgi detayları şu şekilde sıralanır:

 • Kredi notu yüksek olan kişiler, bankalardan kredi alabilirler.
 • Kredi notu yüksek olan kişilerin, bankalara yönelik ödenmemiş ve gecikmiş borçları bulunmuyor, yasal takipte yer alan kredi borçları görüntülenmiyor demektir.
 • Kredi notu 1500 ve üzeri puan rakamlarında olan kişiler, gelir belgesi ile birlikte bankalardan, kredi kullanırlar.

Kredi notunun yüksek olması için kişinin sadece, müşterisi olduğu bankaya yönelik değil, geçmişte müşterisi olduğu tüm bankalara yönelik kredi ve kredi kartı borçlarının takipte yer almaması gerekliliği aranır.

Kredi Alamama Sebepleri İçinde Gelir Belgesi Eksikliği

Kredi alamama sebeplerinden gelir evrağı eksikliği, kişinin sahip olduğu aylık gelirin, banka kanalınca öğrenilememesine neden olur. . Gelir belgesi ile kredi alabilme hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi, bankaların kredilerine gelir belgesi ile başvuru sağlar. Gelir belgesi, kişinin aylık gelir aylık kazancını ifade eder.
 • Aylık kazanca sahip olan ve kredi notu riskli olmayan kişiler, bankalardan kredi kullanırlar.
 • Kredi alamama sebepleri arasında yer alan, gelir belgesine sahip olunmaması ve bankaya bu belgenin iletilememesi durumları, kişinin çalışıyor olduğunu kanıtlayamayıp, kredi kullanması halinde kredi taksitlerini ödeyemeyeceğini gösterir. Bu duruma bağlı olarak bankalarda, konut, araç, ihtiyaç kredileri kullanmaya hak kazanılamaz.

Kredi kartını kapatarak borç taksitlendirilebilir mi? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Alamama Sebepleri Arasında Sigortalı Çalışmamak

Kredi alımama sebeplerinden sigortasız iş faaliyeti ile kişinin sabit bir işte çalıştığı gözlemlenemez. Sigortalı bir işe sahip olanların kredi alabilmeleri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bankalar ihtiyaç, konut ve araç kredisi kullandırırken, çalışılan son iş yerinde 3 ay boyunca çalışmış olmak ve geçmişe yönelik işlerden en az 12 ay sigortalı olmak gibi koşulları ararlar.
 • Bankalara iletilen gelir belgesi ve maaş bordrosu ile bu durumlar, bankalara aktarılır.
 • Sigorta prim ödemesi alarak 12 ay boyunca çalışmış olan kişiler, bankalardan kredi kullanımında onay alırlar.

Kredi Alamama Sebepleri Arasında Yaşın Durumu

Kredi alamama nedenlerinden yaş durumu incelenerek, bankalar tarafından konut, ihtiyaç ve araç kredileri verilir. Yaşı 18 ‘in altında olan kişilere, bankalar kredi olanağı sunmazlar. Yaş durumuna bağlı olarak kredi alabilmek hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bankalar, gelir belgesine sahip olan ve çalışan kişilere kredi alımında öncelik tanırlar.
 • Çalışma ve gelir belgesine sahip olma koşulu için ise 18 yaşının üstünde olma koşulu aranır.
 • Bu duruma bağlı olarak, 18 yaşını doldurmuş olan ve çalışan kişiler, bankaların kredilerine başvuru yapıp, kredi kullanırlar.

Kredi alamama sebepleri, kredi notunun yüksek olması ve risk teşkil etmesi, sigortalı bir işe sahip olunmaması ve bu işten elde edilen gelirin belgelendirilememesi, kredi kullanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olmaması gibi koşulların birleşiminden oluşmaktadır.


One Reply to “Niçin Kredi Alamıyorum, Sebepleri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir